Kwiaty i zwyczaje

1915262_1247020368660920_6033391082330125422_n

 choć czasy już nie te
i romantyzm dawno wyszedł z mody
posyłam ci miłość
wplątaną w kwiaty

Zwyczaj obdarowywania kobiet kwiatami, który niegdyś był bardzo popularny, ale w czasach powojennych mocno podupadł, zaczyna znowu wracać, ku ogromnej radości wszystkich pań, jak również producentów i sprzedawców kwiatów. W związku z klimatem jaki u nas panuje i faktem, że przemysł produkujący kwiaty jest tak naprawdę w powijakach, jeśli porównać go z przemysłem za granicą, hurtownicy zmuszeni są sprowadzać kwiaty do Polski z różnych stron świata. Rodzima produkcja nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku, który coraz bardziej rozwija się i rośnie, znajduje coraz więcej klientów zainteresowanych zakupem bukietów. Nasz przemysł szklarniany rozwija się wciąż, pojawiają się nowi inwestorzy, a istniejące firmy unowocześniają swój sprzęt, goniąc standardy zagraniczne. Minie jednak sporo czasu, zanim produkcja krajowa będzie w stanie dorównać lub chociaż odrobinę konkurować z zagranicznymi potentatami produkcji kwiatów. Ponieważ jednak jest zapotrzebowanie na ten towar, rynek musiał znaleźć rozwiązanie. Pojawiły się więc wyspecjalizowane hurtownie, sprowadzające rośliny z międzynarodowych giełd, najwięcej z Holandii – światowej stolicy kwiatów, ale również z Kenii, czy innych państw, które zajmują się masową produkcją kwiatów.

Logistyka takiego rodzaju transportów nie jest sprawą prostą, biorąc pod uwagę, że kwiaty są towarem wyjątkowo nietrwałym, wymagającym specjalnych warunków transportu, a muszą przebyć niejednokrotnie potężne odległości. Dostawa kwiatów podróżuje zwykle w specjalnie do tego celu przygotowanych samochodach, które umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności przez cały czas trwania podróży roślin. Ponadto kwiaty są pakowane w specjalnych pojemnikach, aby podczas podróży nie uległy zgnieceniu. Transport taki musi trwać możliwie jak najkrócej, a kiedy kwiaty dotrą do celu, również muszą być odpowiednio przechowywane i jak najszybciej rozdystrybuowane do sklepów. Dlatego giełdy kwiatowe, które funkcjonują w naszym kraju, również inwestują w unowocześnianie swoich hal, aby jak najbardziej ułatwić handel tym wdzięcznym, choć trudnym towarem jakim są kwiaty, oraz zminimalizować straty wynikające z ich stosunkowo krótkiego terminu przydatności. Dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydłużenie przydatności kwiatów nawet do kilku tygodni, co korzystnie wpływa nie tylko na ich jakość, ale również na cenę.

One response to “Kwiaty i zwyczaje

  1. Szczęśliwa

    Nie interesuje mnie kompletnie skąd biorą się kwiaty, które stoją w wazonie na moim stole i jaka drogę przechodzą. Ważne dla mnie jest jedynie to, aby były one jak najpiękniejsze i pozostawały świeże jak najdłużej. No i jeszcze jedna sprawa dla mnie jest niezwykle ważna… Aby kwiaty dostawać jak najczęściej i to bez względu na to od kogo je otrzymuję. Choć najmilej chyba jest wtedy, kiedy dostaję je od mojego ukochanego, a on od kiedy jesteśmy razem nie oszczędza na drobnych upominkach i na kwiatach.